close

Filter Results

Flavour Notes - Decaf - Process - Roast Level - Roaster

Flavour Notes


Decaf


Processing

  • Show All Select or deselect all process options
  • Unkown Processing method is unclear
  • Washed Fully washed or wet processing method
  • Honey Pulped natural or honey processing method
  • Natural Natural processing or dried method
  • Natural, Semi-Carbonic Maceration Natural processing with fermentation method akin to winemaking
  • Monsooned Natural Monsooned processing method (Malabar)
  • Wet Hulled Semi washed or Giling Basah method
  • Swiss Water Washed and decaf using Swiss Water™ method
  • Natural, Swiss Water Natural process and decaf using Swiss Water™ method
  • Mountain Water Washed and decaf using Mountain Water™ method
  • Natural, Mountain Water Natural process and decaf using Mountain Water™ method
  • Sparkling Water (CO2) Washed and decaf using CO2 water method
  • Honey, Sparkling Water (CO2) Pulped natural and decaf using CO2 water method
  • Natural, Sparkling Water (CO2) Natural and decaf using CO2 water method
  • Sugar Cane E.A. Washed and decaf using ethyl acetate solvent
  • Natural, Sugar Cane E.A. Natural and decaf using ethyl acetate solvent
  • Solvent T.C.E / M.C.(KVW) Washed and decaf using trichloro-ethylene or methylene chloride solvent

Roast Level

  • Show All Select or deselect all roast options
  • Unkown Unspecified type of roast
  • Green 22 °C (72 °F), Green Beans
  • Dried 165 °C (329 °F), Oven Dried
  • Extra Light 196 °C (385 °F), Cinnamon Roast
  • Light 205 °C (401 °F), Light Roast

  • First Crack
  • Medium Light 210 °C (410 °F), American Roast
  • Medium 219 °C (426 °F), City Roast

  • Second Crack
  • Medium Dark 225 °C (437 °F), Full City Roast
  • Dark 230 °C (446 °F), Vienna Roast
  • Extra Dark 240 °C (464 °F), French Roast
  • Silly Dark 245 °C (473 °F), Italian Roast

Roasters

  • Show All Select or deselect all roasters
  • 106 Coffee Roasters In Stock/Total: 0/0 (All)
  • 200 Degrees In Stock/Total: 6/6 (All), 6/6 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • 39 Steps In Stock/Total: 0/0 (All)
  • 47 Degrees In Stock/Total: 9/9 (All), 9/9 (Roasted), 2/2 (Decaf)
  • 5 Rings In Stock/Total: 0/0 (All)
  • 80 Stone In Stock/Total: 0/0 (All)
  • 92 Degrees In Stock/Total: 5/5 (All), 5/5 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Abe & Co In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Abstract In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Adams & Russell In Stock/Total: 35/36 (All), 35/36 (Roasted), 3/3 (Decaf)
  • Alchemy In Stock/Total: 4/4 (All), 4/4 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Alpaca Coffee In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Altitude In Stock/Total: 11/11 (All), 11/11 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Amber In Stock/Total: 9/9 (All), 9/9 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Ancoats In Stock/Total: 6/6 (All), 6/6 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Anvil In Stock/Total: 8/8 (All), 8/8 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Apostle In Stock/Total: 3/3 (All), 3/3 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Argyll Coffee Roasters In Stock/Total: 5/5 (All), 5/5 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Art & Coffee In Stock/Total: 5/5 (All), 5/5 (Roasted)
  • Artisan Roast In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Assembly In Stock/Total: 7/7 (All), 7/7 (Roasted)
  • Atkinsons In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Aviator In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Backyard Coffee In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Bad Hand Coffee In Stock/Total: 8/8 (All), 8/8 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Bailies Coffee In Stock/Total: 13/13 (All), 13/13 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Balance Coffee In Stock/Total: 7/7 (All), 7/7 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Barista & Co In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Baristocracy In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Bean Brothers In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Bean Capital Coffee In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Bean Coffee In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Beanberry In Stock/Total: 14/14 (All), 14/14 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Big Dog Coffee In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Big Rock In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Big Time Coffee In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Black Bear In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Black Cat Coffee In Stock/Total: 5/5 (All), 5/5 (Roasted), 2/2 (Decaf)
  • Black Rain In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Blak Nektar In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Blossom In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Boona Boona In Stock/Total: 11/11 (All), 11/11 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Boost Coffee Co. In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Boun Beans In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Breakfluid In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Brew Coffee Plus In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Bristol Twenty In Stock/Total: 24/24 (All), 24/24 (Roasted), 3/3 (Decaf)
  • Broadoak In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Broadway Coffee Roasters In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Buno In Stock/Total: 0/0 (All)
  • CLO In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Cafe Conexion In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Cafezinho In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Cairngorm In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Cambridge Coffee Company In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Camden Coffee Roastery In Stock/Total: 5/5 (All), 5/5 (Roasted), 2/2 (Decaf)
  • Campbell & Syme In Stock/Total: 13/15 (All), 13/15 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Campervan Coffee Co In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Caravan In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Carnival In Stock/Total: 17/17 (All), 17/17 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Carringtons Coffee Co In Stock/Total: 7/7 (All), 7/7 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Cartwheel In Stock/Total: 14/14 (All), 14/14 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Carve In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Carvetii In Stock/Total: 5/5 (All), 5/5 (Roasted)
  • Casa Espresso In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Cast Iron In Stock/Total: 15/15 (All), 15/15 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Causeway In Stock/Total: 15/15 (All), 15/15 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Cauz In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Cherry Storm In Stock/Total: 3/3 (All), 3/3 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Chimney Fire Coffee In Stock/Total: 11/11 (All), 11/11 (Roasted), 2/2 (Decaf)
  • Chipp Coffee In Stock/Total: 15/15 (All), 15/15 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Clifton Coffee In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Climpson & sons In Stock/Total: 7/7 (All), 7/7 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Clumsy Goat In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Coaltown Coffee In Stock/Total: 13/13 (All), 13/13 (Roasted), 3/3 (Decaf)
  • Coffee Being In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Coffee Central In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Coffee Compass In Stock/Total: 83/83 (All), 47/47 (Roasted), 36/36 (Green), 13/13 (Decaf)
  • Coffee Direct In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Coffee Folk In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Coffee Gems In Stock/Total: 18/18 (All), 18/18 (Roasted), 3/3 (Decaf)
  • Coffee Novice In Stock/Total: 15/15 (All), 15/15 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Coffee Real In Stock/Total: 26/26 (All), 26/26 (Roasted), 4/4 (Decaf)
  • Coffee Wanchors In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Coffee-ing co. In Stock/Total: 0/0 (All)
  • CoffeeMango In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Coffeestry In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Colco In Stock/Total: 13/13 (All), 13/13 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Coldblow In Stock/Total: 9/9 (All), 9/9 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Colombia Coffee Roasters In Stock/Total: 9/9 (All), 9/9 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Colonna In Stock/Total: 9/9 (All), 9/9 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Common In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Copper In Stock/Total: 3/3 (All), 3/3 (Roasted)
  • Cotswold Coffee Roasters In Stock/Total: 10/10 (All), 10/10 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Cracked Mug In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Craft House Coffee In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Crankhouse Coffee In Stock/Total: 14/14 (All), 14/14 (Roasted), 2/2 (Decaf)
  • Cricklewood In Stock/Total: 4/4 (All), 4/4 (Roasted)
  • Crosby Coffee In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Crown & Canvas In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Crude In Stock/Total: 1/1 (All), 1/1 (Roasted)
  • Curve In Stock/Total: 11/11 (All), 11/11 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • DT Coffee In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Dark Arts Coffee In Stock/Total: 9/9 (All), 9/9 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Dark Woods In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Dear Green In Stock/Total: 19/19 (All), 17/17 (Roasted), 2/2 (Green), 1/1 (Decaf)
  • Decadent Decaf In Stock/Total: 11/11 (All), 11/11 (Roasted), 11/11 (Decaf)
  • Department of Coffee In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Devon Coffee Company In Stock/Total: 10/10 (All), 10/10 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Django Coffee Co In Stock/Total: 8/10 (All), 8/10 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Due Fratelli In Stock/Total: 15/15 (All), 15/15 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Echelon In Stock/Total: 8/8 (All), 8/8 (Roasted)
  • Edgcumbes In Stock/Total: 18/18 (All), 18/18 (Roasted), 3/3 (Decaf)
  • Eighty Seven Plus In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Electro Coffee In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Elsewhere Coffee In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Ethical Addictions In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Exe Coffee In Stock/Total: 2/2 (All), 2/2 (Roasted)
  • Exhale In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Extract In Stock/Total: 20/20 (All), 20/20 (Roasted), 5/5 (Decaf)
  • F & E Coffee In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Faodail Roastery In Stock/Total: 0/6 (All), 0/6 (Roasted), 0/1 (Decaf)
  • Farm To Home In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Fat Dragon In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Fidela In Stock/Total: 8/8 (All), 8/8 (Roasted)
  • Fika In Stock/Total: 11/11 (All), 11/11 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Fire & Flow In Stock/Total: 11/11 (All), 11/11 (Roasted), 2/2 (Decaf)
  • Fire Station In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Fireheart Coffee In Stock/Total: 4/4 (All), 4/4 (Roasted)
  • Flying Horse In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Footprint Coffee In Stock/Total: 9/9 (All), 9/9 (Roasted)
  • Forge Coffee Roasters In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Fortitude In Stock/Total: 10/10 (All), 10/10 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Foundation In Stock/Total: 7/7 (All), 7/7 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Foundry Coffee Roasters In Stock/Total: 12/12 (All), 12/12 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Fountain Rock In Stock/Total: 5/5 (All), 5/5 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Full Spectrum Coffee In Stock/Total: 6/6 (All), 6/6 (Roasted), 2/2 (Decaf)
  • Funky Flamingo In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Garage Coffee In Stock/Total: 5/5 (All), 5/5 (Roasted)
  • Ginger Monkey In Stock/Total: 8/8 (All), 8/8 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Girl with a Portafilter In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Girls Who Grind Coffee In Stock/Total: 7/7 (All), 7/7 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Glen Lyon In Stock/Total: 45/45 (All), 45/45 (Roasted), 2/2 (Decaf)
  • Grain and Grind In Stock/Total: 28/28 (All), 28/28 (Roasted), 2/2 (Decaf)
  • Green Bridge Organics In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Green Farm In Stock/Total: 10/10 (All), 10/10 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Grey Seal In Stock/Total: 3/3 (All), 3/3 (Roasted)
  • Grumpy Mule In Stock/Total: 0/0 (All)
  • H. R. Higgins In Stock/Total: 22/22 (All), 22/22 (Roasted), 2/2 (Decaf)
  • HEJ In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Halvo Coffee Roasters In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Handful Coffee In Stock/Total: 7/7 (All), 7/7 (Roasted)
  • Hands On Coffee In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Hard Lines In Stock/Total: 5/5 (All), 5/5 (Roasted)
  • Harmony In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Heart & Graft In Stock/Total: 7/7 (All), 7/7 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Hermanos In Stock/Total: 15/15 (All), 15/15 (Roasted)
  • Hill Top Brews In Stock/Total: 7/7 (All), 7/7 (Roasted)
  • Hometown In Stock/Total: 6/6 (All), 6/6 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Hope Espresso In Stock/Total: 8/8 (All), 8/8 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Horsham In Stock/Total: 13/13 (All), 13/13 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Hot Numbers In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Hundred House In Stock/Total: 9/9 (All), 9/9 (Roasted)
  • Indy Coffee In Stock/Total: 13/17 (All), 13/17 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Inverness Coffee Roasting Co. In Stock/Total: 17/17 (All), 17/17 (Roasted), 3/3 (Decaf)
  • Iron & Fire In Stock/Total: 11/11 (All), 11/11 (Roasted)
  • Island Roasted In Stock/Total: 8/8 (All), 8/8 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • James Gourmet Coffee In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Java Coffee Roasters In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Javabean In Stock/Total: 0/0 (All)
  • John Watt And Son In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Jolly Bean In Stock/Total: 9/9 (All), 9/9 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Kaffee Culture In Stock/Total: 0/11 (All), 0/11 (Roasted), 0/1 (Decaf)
  • Kickback Coffee In Stock/Total: 6/6 (All), 6/6 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Kilted Coffee In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Kofra In Stock/Total: 2/2 (All), 2/2 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Kulture Coffee In Stock/Total: 4/4 (All), 4/4 (Roasted), 2/2 (Decaf)
  • Land's End Coffee In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Lars & Margo In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Legacy Coffees In Stock/Total: 10/10 (All), 10/10 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Leicester Coffee House In Stock/Total: 6/6 (All), 6/6 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Liberty Coffee In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Lincoln Coffee Roasters In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Liquid Spirit In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Littlestone In Stock/Total: 4/4 (All), 4/4 (Roasted)
  • Long & Short In Stock/Total: 2/11 (All), 2/11 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Lost Barn In Stock/Total: 20/20 (All), 20/20 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Lost Horizon In Stock/Total: 9/9 (All), 9/9 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Lost Sheep Coffee In Stock/Total: 15/15 (All), 15/15 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Loud Mouth Coffee In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Luckie Beans In Stock/Total: 9/15 (All), 9/15 (Roasted), 2/3 (Decaf)
  • Machina In Stock/Total: 21/21 (All), 21/21 (Roasted), 2/2 (Decaf)
  • Macondo In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Manifesto Coffee In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Manumit In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Maude Coffee In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Max Fronteras In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Method Coffee Roasters In Stock/Total: 10/10 (All), 10/10 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Mikah Blue In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Mission Coffee Works In Stock/Total: 6/6 (All), 6/6 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Modern Standard In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Mokaffa In Stock/Total: 3/3 (All), 3/3 (Roasted)
  • Monmouth Coffee In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Moonroast In Stock/Total: 3/3 (All), 3/3 (Roasted)
  • Mr Eion In Stock/Total: 13/13 (All), 13/13 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Naked Roaster In Stock/Total: 0/10 (All), 0/10 (Roasted), 0/4 (Decaf)
  • Neighbourhood In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Nelson Coffee Roasters In Stock/Total: 6/6 (All), 6/6 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • New Ground In Stock/Total: 0/0 (All)
  • No.13 In Stock/Total: 11/11 (All), 11/11 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • North Star In Stock/Total: 13/13 (All), 13/13 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Notes In Stock/Total: 16/16 (All), 16/16 (Roasted), 2/2 (Decaf)
  • Now Coffee In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Nude In Stock/Total: 13/13 (All), 13/13 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Obadiah In Stock/Total: 8/8 (All), 8/8 (Roasted)
  • Old Spike In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Olfactory Coffee In Stock/Total: 0/0 (All)
  • On The Grind In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Opus Coffee Co. In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Origin In Stock/Total: 12/12 (All), 12/12 (Roasted)
  • Ouseburn Coffee Co In Stock/Total: 4/6 (All), 4/6 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Outpost In Stock/Total: 10/10 (All), 10/10 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Ovenbird In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Owens Organic Coffee In Stock/Total: 10/10 (All), 10/10 (Roasted), 2/2 (Decaf)
  • Ozone In Stock/Total: 24/24 (All), 24/24 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • PRESS Coffee & Co. In Stock/Total: 10/10 (All), 10/10 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Pact In Stock/Total: 8/8 (All), 8/8 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Papercup In Stock/Total: 9/9 (All), 9/9 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Passion Fruit In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Peaberry Coffee Roasters In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Pearhaus Coffee In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Pebble and Pine In Stock/Total: 20/20 (All), 20/20 (Roasted), 2/2 (Decaf)
  • Pelicano In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Perception Coffee In Stock/Total: 2/2 (All), 2/2 (Roasted)
  • Perky Blenders In Stock/Total: 7/7 (All), 7/7 (Roasted), 2/2 (Decaf)
  • Pharmacie In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Piccolo's In Stock/Total: 3/3 (All), 3/3 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Pilgrims Coffee In Stock/Total: 2/2 (All), 2/2 (Roasted)
  • Pink Lane Coffee In Stock/Total: 10/10 (All), 10/10 (Roasted)
  • Plot Roasting In Stock/Total: 6/6 (All), 6/6 (Roasted)
  • Poblado Coffi In Stock/Total: 1/1 (All), 1/1 (Roasted)
  • Potterbeans In Stock/Total: 29/29 (All), 29/29 (Roasted), 2/2 (Decaf)
  • Presto In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Primo In Stock/Total: 19/19 (All), 19/19 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Qahm In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Quantum Roasters In Stock/Total: 35/35 (All), 35/35 (Roasted), 3/3 (Decaf)
  • Quarter Horse In Stock/Total: 12/12 (All), 12/12 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Quirky Coffee Co In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Rave In Stock/Total: 41/41 (All), 31/31 (Roasted), 10/10 (Green), 7/7 (Decaf)
  • Recent Beans In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Red Bank In Stock/Total: 12/12 (All), 12/12 (Roasted)
  • Redemption Roasters In Stock/Total: 8/8 (All), 8/8 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Redroaster In Stock/Total: 10/13 (All), 10/13 (Roasted), 3/4 (Decaf)
  • Republic Of Coffee In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Ridge Roastery In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Rightbean In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Rinaldo's Coffee In Stock/Total: 7/7 (All), 7/7 (Roasted)
  • Rising Ground In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Ristretto In Stock/Total: 9/9 (All), 9/9 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Rituals In Stock/Total: 0/0 (All)
  • River In Stock/Total: 11/11 (All), 11/11 (Roasted), 2/2 (Decaf)
  • River City In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Roast & Post In Stock/Total: 83/83 (All), 57/57 (Roasted), 26/26 (Green), 9/9 (Decaf)
  • Roast Lab In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Roastery Hope Coffee In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Roasting House In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Roasting Plant In Stock/Total: 8/8 (All), 8/8 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Roastworks In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Rockhill Brothers In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Roost In Stock/Total: 17/17 (All), 17/17 (Roasted), 2/2 (Decaf)
  • Root & Branch In Stock/Total: 4/4 (All), 4/4 (Roasted)
  • Round Hill Roastery In Stock/Total: 11/11 (All), 11/11 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Rounton Coffee In Stock/Total: 20/20 (All), 20/20 (Roasted), 2/2 (Decaf)
  • Routes In Stock/Total: 17/17 (All), 17/17 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • SORoast In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Sabins In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Sacred Grounds In Stock/Total: 9/9 (All), 9/9 (Roasted), 2/2 (Decaf)
  • Salford Roasters In Stock/Total: 15/15 (All), 15/15 (Roasted), 4/4 (Decaf)
  • Saltire Coffee In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Scotties Coffee In Stock/Total: 4/4 (All), 4/4 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Seamoor In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Second Crack In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Sendero In Stock/Total: 4/4 (All), 4/4 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Seven Districts In Stock/Total: 13/13 (All), 13/13 (Roasted), 2/2 (Decaf)
  • Shiloh In Stock/Total: 14/14 (All), 14/14 (Roasted), 4/4 (Decaf)
  • Shot Yard In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Sidewalk Coffee In Stock/Total: 1/1 (All), 1/1 (Roasted)
  • Silver Oak In Stock/Total: 10/10 (All), 10/10 (Roasted), 2/2 (Decaf)
  • Simba Bru In Stock/Total: 6/6 (All), 6/6 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Skye Coffee Roasters In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Sleeper In Stock/Total: 8/8 (All), 8/8 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Small Batch Coffee In Stock/Total: 5/5 (All), 5/5 (Roasted)
  • Small Batch Roasting In Stock/Total: 15/15 (All), 15/15 (Roasted)
  • Smith Street In Stock/Total: 10/10 (All), 10/10 (Roasted), 3/3 (Decaf)
  • Smokey Barn In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Sollie Box In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Speyside Coffee Roasting Co. In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Square Mile Coffee In Stock/Total: 6/6 (All), 6/6 (Roasted)
  • St Martin's In Stock/Total: 13/13 (All), 13/13 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Stacks Coffee In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Steampunk In Stock/Total: 6/6 (All), 6/6 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Stewarts of Trent Bridge In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Stirling Coffee In Stock/Total: 4/4 (All), 4/4 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Stokes Tea and Coffee In Stock/Total: 14/14 (All), 14/14 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Strangers In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Sunday Coffee In Stock/Total: 6/10 (All), 6/10 (Roasted)
  • Sustain In Stock/Total: 10/10 (All), 10/10 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Symposium Coffee In Stock/Total: 6/6 (All), 6/6 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • TCC In Stock/Total: 6/7 (All), 6/7 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Terrone & Co. In Stock/Total: 0/0 (All)
  • The Bean Shop In Stock/Total: 33/33 (All), 21/21 (Roasted), 12/12 (Green), 6/6 (Decaf)
  • The Blending Room In Stock/Total: 13/13 (All), 13/13 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • The Coffee Connect In Stock/Total: 0/0 (All)
  • The Colonel's Son In Stock/Total: 0/0 (All)
  • The Flat Cap In Stock/Total: 21/21 (All), 21/21 (Roasted), 2/2 (Decaf)
  • The Gentlemen Baristas In Stock/Total: 0/0 (All)
  • The Honeybee In Stock/Total: 0/0 (All)
  • The Missing Bean In Stock/Total: 14/14 (All), 14/14 (Roasted), 2/2 (Decaf)
  • The Norfolk Coffee In Stock/Total: 12/12 (All), 12/12 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • The Proper Coffee Co In Stock/Total: 10/18 (All), 10/18 (Roasted)
  • The Roasting Party In Stock/Total: 3/3 (All), 3/3 (Roasted)
  • The Roasting Project In Stock/Total: 13/14 (All), 13/14 (Roasted)
  • The Roasting Shed In Stock/Total: 0/0 (All)
  • The Runner Bean Coffee Co In Stock/Total: 0/0 (All)
  • The Steamie In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Third Wave In Stock/Total: 5/5 (All), 5/5 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Thomson's Coffee In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Three Ridings Coffee In Stock/Total: 12/12 (All), 12/12 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Tin Donkey In Stock/Total: 5/5 (All), 5/5 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Trading Post In Stock/Total: 2/2 (All), 2/2 (Roasted)
  • Triple Co Roast In Stock/Total: 17/17 (All), 17/17 (Roasted), 3/3 (Decaf)
  • Two Chimps In Stock/Total: 2/2 (All), 2/2 (Roasted)
  • Two Dogs In Stock/Total: 0/0 (All)
  • UE Coffee Roasters In Stock/Total: 11/11 (All), 11/11 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Union In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Unorthodox In Stock/Total: 8/19 (All), 8/19 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Urban Baristas In Stock/Total: 8/8 (All), 8/8 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Vagabond In Stock/Total: 5/8 (All), 5/8 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • VeliK Coffee In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Vice Roast In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Volcano In Stock/Total: 14/14 (All), 14/14 (Roasted)
  • Wacka Espresso In Stock/Total: 0/0 (All)
  • WatchHouse In Stock/Total: 8/8 (All), 8/8 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Weanie Beans In Stock/Total: 6/12 (All), 6/12 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Well Roasted In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Wellington In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Welsh Coffee In Stock/Total: 16/16 (All), 16/16 (Roasted), 2/2 (Decaf)
  • White Rose In Stock/Total: 29/29 (All), 29/29 (Roasted), 2/2 (Decaf)
  • Whole in the Ground In Stock/Total: 8/9 (All), 8/9 (Roasted)
  • Wild Heart In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Williams & Johnson In Stock/Total: 3/3 (All), 3/3 (Roasted)
  • Winchester Coffee Roasters In Stock/Total: 16/16 (All), 16/16 (Roasted)
  • Wogan Coffee In Stock/Total: 36/36 (All), 36/36 (Roasted), 6/6 (Decaf)
  • Wolfox In Stock/Total: 4/4 (All), 4/4 (Roasted)
  • Wood St Coffee In Stock/Total: 8/8 (All), 8/8 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Workshop Coffee In Stock/Total: 15/15 (All), 14/14 (Roasted), 1/1 (Green), 2/2 (Decaf)
  • Wrexham Bean Co. In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Yallah In Stock/Total: 13/13 (All), 13/13 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Yellow Bourbon In Stock/Total: 7/7 (All), 7/7 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • York Emporium In Stock/Total: 38/38 (All), 38/38 (Roasted), 5/5 (Decaf)
  • Yorks In Stock/Total: 0/0 (All)

check

Coffee beans with Floral tasting notes | Coffee Diff

Listing 494 specialty coffee beans matching search criteria: coffee beans Floral tasting notes . Updated .

Coffee products which contain beans from the following origins: Colombia (553), Brazil (446), Ethiopia (238), Peru (181), Kenya (160), Guatemala (156), Costa Rica (119), Indonesia (116), Mexico (102), Honduras (97), El Salvador (91), Nicaragua (83), Rwanda (82), Uganda (82), India (73), Burundi (38), Papua New Guinea (34), Tanzania (29), Timor (21), Ecuador (12), Bolivia (12), D.R. Congo (11), Zambia (11), Jamaica (8), Myanmar (6), Malawi (6), Yemen (5), Cuba (5), Australia (5), Vietnam (5), Panama (5), Haiti (3), Laos (2), Cameroon (2), Thailand (1), Zimbabwe (1), China (1), Malaysia (1), Dominican Republic (1).

Coffee products which contain beans of the following varieties: Caturra (377), Bourbon (339), Arabica (326), Colombia (321), Typica (239), Catuai (208), Robiaceae Coffea (196), Ethiopia / Sudan Assesion (183), Castillo (160), SL-28 (145), Catimor / Ateng (97), Mundo Novo (82), Red Bourbon (72), Gesha / Abyssinia (70), SL-34 (67), Ruiru 11 (59), Batian (54), Pink Bourbon (40), Robusta (38), Pache Comum (38), SL-14 (38), Red Catuai (38), Hybrido de Timor (32), Tabi (30), Yellow Bourbon (28), Java (Cultivar) (28), JARC 74110 (26), Yellow Catuai (26), JARC 74112 (24), S795 (23), Acaia (21), Marsellesa (20), Sarchimor (19), Lempira (18), Pacamara (18), Pacas (16), Catucai (16), Kaffa (15), Icatu (14), Blue Mountain (14), Obata (13), Kent (13), Nyasaland (13), IHCAFE 90 (12), Parainema (11), Maragogype (11), Sidra (10), Arusha (10), Kopi Aceh Gayo (10), Arara (9), Selection 9 (9), Kumie (9), Villa Sarchi (9), Deiga/Dega (8), Wilsho (8), Red Caturra (7), Centroamericano (7), Tupi (7), JARC 74158 (7), Gimma (6), Rume Sudan (6), Yellow Caturra (6), Cera (5), Topázio (5), Bourbon Mayaguez 139 (4), Anacafe 14 (4), N39 (4), Liberica (4), Jackson (4), Cauvery (4), Kona / Guatemala (4), Maracaturra (3), Bourbon Mayaguez 71 (3), ICAFE 95 (3), Agaro (3), Orange Bourbon (3), Chandragiri (3), Rubi (2), Mokka (2), Garnica (2), San Bernardo (2), Amarello de Botucatu (2), Coffea Canefora (2), Dilla (2), K7 (2), San Ramon (2), Coffea Liberica (2), Tafarikela (1), Ethiosar (1), Bergendal / Sumatra (1), Mibirizi (1), Laurina / Bourbon Pointu (1), Oro Azteca (1), T5296 (1), Longberry (1), Sigarar Utang (1), Catiguá-MG2 (1), F6 (1), USDA (1), Criollo (1).

Prices shown are representative for 250g (Top) and the actual for the weight sold by the roaster (Bottom). Other information includes, where possible, coffee origin, bean variety, milling process, type of roast and flavour notes, as described by the roaster.

Results 301-400 of 512 (page 4 of 6)
Workshop Coffee
Madegi
Workshop Coffee
£15.00
r.p. 250g
£15.00 / 250g
Origin
:
  • Ethiopia
Variety
:
  • Wilsho
  • Deiga/Dega
  • Kumie
Process
:
  • Honey
Roast
:
  • Omni
Flavour
:
  • Floral
  • Floral
  • Berry
The Proper Coffee Co
Rwanda, Lake Kivu Speciality Coffee
The Proper Coffee Co
£23.00
r.p. 250g
£23.00 / 250g
Origin
:
  • Rwanda
Variety
:
  • Bourbon
Process
:
  • Washed
Roast
:
  • Medium Light
  • Omni
Flavour
:
  • Spices
  • Chocolate
  • Floral
  • Raspberry
  • Citrus Fruit
Grain and Grind
Papua New Guinea Rich Roast
Grain and Grind
£9.50
r.p. 250g
£9.50 / 250g
Origin
:
  • Papua New Guinea
Variety
:
  • Typica
Process
:
  • Honey
Roast
:
  • Omni
Flavour
:
  • Dark Chocolate
  • Nutty/Cocoa
  • Caramelized
  • Vanilla
  • Floral
  • Floral
  • Blackberry
  • Berry
  • Peach
Kulture Coffee
Brazilian Santos
Kulture Coffee
£13.75
r.p. 250g
£11.00 / 200g
Origin
:
  • Brazil
Variety
:
  • Bourbon
  • Catuai
Process
:
  • Honey
Roast
:
  • Omni
Flavour
:
  • Roasted
  • Almond
  • Cocoa
  • Nutty/Cocoa
  • Honey
  • Vanilla
  • Sweet
  • Floral
  • Raisin
  • Dried Fruit
  • Citrus Fruit
  • Fruity
Cricklewood
Rwanda – Isano Lot 1
Cricklewood
£9.50
r.p. 250g
£9.50 / 250g
Origin
:
  • Rwanda
Variety
:
  • Tabi
Process
:
  • Washed
Flavour
:
  • Nutmeg
  • Sweet
  • Floral
  • Raisin
  • Dried Fruit
  • Apple
Notes
Impact Filter | Well Grounded
Notes
£21.67
r.p. 250g
£13.00 / 150g
Origin
:
  • Myanmar
Variety
:
  • SL-34
  • Catuai
  • Caturra
  • SL-28
  • S795
Process
:
  • Washed
Roast
:
  • Filter
Flavour
:
  • Roasted
  • Almond
  • Chocolate
  • Floral
  • Floral
Glen Lyon
Glen Lyon
£10.00
r.p. 250g
£10.00 / 250g
Origin
:
  • Timor
Variety
:
  • Typica
  • Hybrido de Timor
Process
:
  • Washed
Roast
:
  • Omni
Flavour
:
  • Anise
  • Molasses
  • Caramelized
  • Sweet
  • Floral
  • Raisin
  • Dried Fruit
  • Apple
  • Fruity
Yallah
Manuel Baca Gesha Peru
Yallah
£24.00
r.p. 250g
£24.00 / 250g
Origin
:
  • Peru
Variety
:
  • Gesha / Abyssinia
Process
:
  • Washed
Flavour
:
  • Floral
  • Floral
  • Cherry
  • Other Fruit
  • Citrus Fruit
  • Sour
  • Overripe
Luckie Beans
Rwanda Aba Sholi
Luckie Beans
£11.50
r.p. 250g
£11.50 / 250g
Origin
:
  • Rwanda
Variety
:
  • Bourbon
Process
:
  • Washed
Flavour
:
  • Almond
  • Overall Sweet
  • Floral
  • Grape
Ancoats
Decaf Ozolotepec - Mexico
Ancoats
£10.00
r.p. 250g
£14.00 / 350g
Origin
:
  • Mexico
Process
:
  • Decaf
  • Natural, Sugarcane (E.A.)
Flavour
:
  • Brown Sugar
  • Floral
  • Fruity
Glen Lyon
Glen Lyon
£10.95
r.p. 250g
£10.95 / 250g
Origin
:
  • Ethiopia
Variety
:
  • Ethiopia / Sudan Assesion
  • Robiaceae Coffea
Process
:
  • Washed
Roast
:
  • Filter
Flavour
:
  • Chocolate
  • Vanilla
  • Sweet
  • Floral
  • Berry
  • Raisin
  • Dried Fruit
  • Peach
  • Lemon
Yallah
David Flores Peru
Yallah
£18.00
r.p. 250g
£18.00 / 250g
Origin
:
  • Peru
Variety
:
  • Bourbon
Process
:
  • Washed
Flavour
:
  • Sweet
  • Floral
  • Sour
Edgcumbes
Costa Rica - Hermosa
Edgcumbes
£11.50
r.p. 250g
£11.50 / 250g
Origin
:
  • Costa Rica
Variety
:
  • Catuai
  • Caturra
Process
:
  • Honey
Flavour
:
  • Floral
  • Floral
  • Raspberry
  • Peach
Bailies Coffee
Guatemala Teanzul Washed Microlot
Bailies Coffee
£11.75
r.p. 250g
£11.75 / 250g
Origin
:
  • Ethiopia
  • Indonesia
  • El Salvador
  • Honduras
  • Guatemala
Variety
:
  • Java (Cultivar)
Process
:
  • Washed
Roast
:
  • Filter
Flavour
:
  • Nutty
  • Caramelized
  • Honey
  • Sweet
  • Rose
  • Grape
  • Pear
Bailies Coffee
6 X Bags Blend
Bailies Coffee
£9.58
r.p. 250g
£230.00 / 6×1,000g
Process
:
  • Honey
Roast
:
  • Medium
  • Espresso
Flavour
:
  • Roasted
  • Peanuts
  • Almond
  • Nutty
  • Chocolate
  • Dark Chocolate
  • Nutty/Cocoa
  • Caramelized
  • Honey
  • Vanilla
  • Sweet
  • Floral
  • Berry
  • Citrus Fruit
  • Fruity
Hermanos
Don Jhon
Hermanos
£24.00
r.p. 250g
£24.00 / 250g
Origin
:
  • Colombia
Variety
:
  • Caturra
Process
:
  • Washed
Roast
:
  • Medium Light
  • Omni
Flavour
:
  • Nutmeg
  • Sweet
  • Floral
  • Strawberry
  • Berry
  • Cherry
  • Pineapple
  • Musty/Earthy
Quantum Roasters
Malawi, Pamwamba Cooperative, Aa Plus
Quantum Roasters
£14.44
r.p. 250g
£13.00 / 225g
Origin
:
  • Malawi
Variety
:
  • Catimor / Ateng
  • SL-28
Process
:
  • Washed
Roast
:
  • Medium
Flavour
:
  • Floral
  • Floral
  • Pineapple
  • Peach
  • Other Fruit
  • Grapefruit
  • Citrus Fruit
  • Citric Acid
Fortitude
Finca Morales
Fortitude
£19.00
r.p. 250g
£19.00 / 250g
Origin
:
  • Peru
Variety
:
  • Mundo Novo
  • Arabica
  • Gesha / Abyssinia
  • Ethiopia / Sudan Assesion
Process
:
  • Natural
Roast
:
  • Omni
Flavour
:
  • Molasses
  • Jasmine
  • Floral
  • Floral
  • Berry
  • Pomegranate
  • Pineapple
  • Peach
  • Other Fruit
  • Grapefruit
  • Orange
  • Lime
  • Citrus Fruit
  • Fruity
Sustain
Gesha - Filter
Sustain
£24.75
r.p. 250g
£19.80 / 200g
Origin
:
  • Peru
Variety
:
  • Gesha / Abyssinia
Process
:
  • Natural, Anaerobic or Macerated
Roast
:
  • Filter
Flavour
:
  • Molasses
  • Caramelized
  • Sweet
  • Jasmine
  • Grapefruit
Black Cat Coffee
Twilight Blend
Black Cat Coffee
£6.75
r.p. 250g
£6.75 / 250g
Origin
:
  • Asia
Roast
:
  • Dark
  • Espresso
Flavour
:
  • Burnt
  • Nutty
  • Chocolate
  • Dark Chocolate
  • Molasses
  • Maple Syrup
  • Caramelized
  • Sweet
  • Floral
  • Citrus Fruit
  • Bitter
Glen Lyon
Glen Lyon
£10.95
r.p. 250g
£10.95 / 250g
Origin
:
  • Costa Rica
Variety
:
  • Sarchimor
  • Arabica
  • Villa Sarchi
  • Hybrido de Timor
Process
:
  • Natural
Roast
:
  • Filter
Flavour
:
  • Spices
  • Honey
  • Brown Sugar
  • Sweet
  • Jasmine
  • Strawberry
  • Berry
  • Raisin
  • Dried Fruit
  • Apple
  • Fruity
The Proper Coffee Co
Ethiopia, Yirgacheffe, Single Origin Coffee Beans
The Proper Coffee Co
£11.99
r.p. 250g
£11.99 / 250g
Origin
:
  • Ethiopia
Variety
:
  • Ethiopia / Sudan Assesion
  • Robiaceae Coffea
Process
:
  • Washed
Roast
:
  • Medium Light
  • Omni
Flavour
:
  • Black Tea
  • Floral
  • Floral
  • Whiskey
The Norfolk Coffee
El Buho Decaf.
The Norfolk Coffee
£12.00
r.p. 250g
£12.00 / 250g
Process
:
  • Decaf
Flavour
:
  • Spices
  • Nutty
  • Chocolate
  • Dark Chocolate
  • Cocoa
  • Molasses
  • Maple Syrup
  • Caramelized
  • Brown Sugar
  • Vanilla
  • Sweet
  • Jasmine
  • Blackberry
  • Blueberry
  • Strawberry
  • Berry
  • Raisin
  • Dried Fruit
  • Cherry
  • Apple
  • Peach
  • Pear
  • Other Fruit
  • Lemon
Curve
Feature Filter | Cyesha (natural) | Rwanda
Curve
£13.50
r.p. 250g
£13.50 / 250g
Origin
:
  • Rwanda
Variety
:
  • Red Bourbon
Process
:
  • Natural
Roast
:
  • Filter
Flavour
:
  • Black Tea
  • Cherry
Unorthodox
Bali Dancer
Unorthodox
£14.00
r.p. 250g
£14.00 / 250g
Origin
:
  • Indonesia
Variety
:
  • S795
Process
:
  • Washed
Flavour
:
  • Chocolate
  • Honey
  • Sweet
  • Floral
  • Pear
  • Fruity
  • Winey
  • Meaty/Brothy
Fortitude
Finca Meridiano
Fortitude
£23.00
r.p. 250g
£23.00 / 250g
Origin
:
  • Ecuador
Variety
:
  • Bourbon
  • Typica
  • Ethiopia / Sudan Assesion
Flavour
:
  • Floral
  • Raspberry
  • Strawberry
  • Lemon
Mr Eion
Peru Cajamaraca Microlot
Mr Eion
£12.50
r.p. 250g
£12.50 / 250g
Origin
:
  • Peru
Flavour
:
  • Chocolate
  • Dark Chocolate
  • Vanilla
  • Floral
Devon Coffee Company
The Americas Organic Blend
Devon Coffee Company
£10.33
r.p. 250g
£9.30 / 225g
Origin
:
  • Mexico
  • Indonesia
  • Peru
  • Honduras
Process
:
  • Wet Hulled
Flavour
:
  • Floral
Unorthodox
Neon Ipa
Unorthodox
£14.00
r.p. 250g
£14.00 / 250g
Origin
:
  • Ethiopia
Variety
:
  • Ethiopia / Sudan Assesion
  • Robiaceae Coffea
Process
:
  • Washed
Flavour
:
  • Sweet
  • Floral
  • Floral
  • Apple
  • Peach
  • Fruity
Foundry Coffee Roasters
Rocko Mountain 2026 - Ethiopia
Foundry Coffee Roasters
£15.50
r.p. 250g
£15.50 / 250g
Origin
:
  • Ethiopia
Variety
:
  • Ethiopia / Sudan Assesion
Process
:
  • Natural
Roast
:
  • Omni
Flavour
:
  • Chocolate
  • Nutty/Cocoa
  • Maple Syrup
  • Vanilla
  • Sweet
  • Black Tea
  • Floral
  • Strawberry
  • Peach
  • Lime
  • Citrus Fruit
  • Fruity
The Bean Shop
Colombia Cafe Sofia Supremo
The Bean Shop
£8.00
r.p. 250g
£8.00 / 250g
Origin
:
  • Colombia
Variety
:
  • Castillo
  • Colombia
  • Typica
Process
:
  • Natural
Roast
:
  • Green
  • Espresso
Flavour
:
  • Nutty
  • Chocolate
  • Nutty/Cocoa
  • Caramelized
  • Vanilla
  • Sweet
  • Floral
  • Citrus Fruit
  • Cardboard
The Norfolk Coffee
Tombland
The Norfolk Coffee
£11.50
r.p. 250g
£11.50 / 250g
Flavour
:
  • Spices
  • Nutty
  • Chocolate
  • Dark Chocolate
  • Cocoa
  • Molasses
  • Maple Syrup
  • Caramelized
  • Brown Sugar
  • Vanilla
  • Sweet
  • Jasmine
  • Blackberry
  • Blueberry
  • Strawberry
  • Berry
  • Raisin
  • Dried Fruit
  • Cherry
  • Apple
  • Peach
  • Pear
  • Other Fruit
  • Lemon
Glen Lyon
Glen Lyon
£17.05
r.p. 250g
£15.00 / 220g
Origin
:
  • Peru
Variety
:
  • Gesha / Abyssinia
Process
:
  • Washed
Roast
:
  • Omni
Flavour
:
  • Honey
  • Sweet
  • Jasmine
  • Raisin
  • Dried Fruit
  • Other Fruit
Anvil
Anvil Brazil Yellow Bourbon Natural Carbon Neutral
Anvil
£8.74
r.p. 250g
£12.24 / 350g
Origin
:
  • Brazil
Variety
:
  • Yellow Bourbon
Process
:
  • Natural
Flavour
:
  • Floral
Kaffee Culture
Ethiopia Yirgacheffe
Kaffee Culture
£9.95
r.p. 250g
£9.95 / 250g
Origin
:
  • Ethiopia
Variety
:
  • Robiaceae Coffea
Process
:
  • Washed
Flavour
:
  • Floral
  • Blueberry
  • Apple
  • Fresh
Glen Lyon
Glen Lyon
£13.00
r.p. 250g
£13.00 / 250g
Origin
:
  • Colombia
Variety
:
  • Castillo
  • Colombia
  • Caturra
  • Pink Bourbon
Process
:
  • Decaf
  • Washed, Sugarcane (E.A.)
Roast
:
  • Filter
Flavour
:
  • Dark Chocolate
  • Cocoa
  • Caramelized
  • Brown Sugar
  • Sweet
  • Floral
  • Raisin
  • Dried Fruit
  • Citrus Fruit
Lost Barn
Colombia Villa Betulia - Limited Edition
Lost Barn
£10.25
r.p. 250g
£10.25 / 250g
Origin
:
  • Colombia
Variety
:
  • Ethiopia / Sudan Assesion
Process
:
  • Natural
Roast
:
  • Medium Light
  • Omni
Flavour
:
  • Honey
  • Floral
  • Floral
  • Berry
The Bean Shop
Sumatra Mandheling Menagold
The Bean Shop
£9.00
r.p. 250g
£9.00 / 250g
Origin
:
  • Indonesia
Variety
:
  • Kopi Aceh Gayo
Process
:
  • Wet Hulled
Roast
:
  • Green
Flavour
:
  • Spices
  • Dark Chocolate
  • Cocoa
  • Vanilla
  • Sweet
  • Floral
  • Floral
  • Citrus Fruit
  • Cardboard
  • Musty/Earthy
Unorthodox
Real Good (liquid Gold Edition)
Unorthodox
£28.00
r.p. 250g
£28.00 / 250g
Origin
:
  • Colombia
Variety
:
  • Gesha / Abyssinia
Process
:
  • Honey
Flavour
:
  • Jasmine
  • Peach
Quantum Roasters
Sulawesi (indonesia) - Toraja, Kalossi
Quantum Roasters
£15.56
r.p. 250g
£14.00 / 225g
Origin
:
  • Indonesia
Variety
:
  • Typica
  • S795
Process
:
  • Wet Hulled
Flavour
:
  • Vanilla
  • Rose
  • Grapefruit
  • Fruity
  • Citric Acid
The Bean Shop
Mexico Zongolica Women Power
The Bean Shop
£8.50
r.p. 250g
£8.50 / 250g
Origin
:
  • Mexico
Variety
:
  • Marsellesa
  • Sarchimor
  • Catuai
  • Arabica
  • Caturra
Process
:
  • Honey
Flavour
:
  • Nutty
  • Chocolate
  • Caramelized
  • Brown Sugar
  • Floral
  • Other Fruit
  • Fruity
  • Cardboard
Grain and Grind
Ethiopian Limu
Grain and Grind
£10.00
r.p. 250g
£10.00 / 250g
Origin
:
  • Ethiopia
Variety
:
  • Ethiopia / Sudan Assesion
Process
:
  • Washed
Roast
:
  • Omni
Flavour
:
  • Spices
  • Sweet
  • Floral
  • Floral
  • Peach
  • Lemon
  • Lime
Yallah
Yeisson Calderon Colombia
Yallah
£19.00
r.p. 250g
£19.00 / 250g
Origin
:
  • Colombia
Variety
:
  • Gesha / Abyssinia
Process
:
  • Washed
Flavour
:
  • Floral
  • Floral
  • Pineapple
  • Other Fruit
  • Grapefruit
  • Sour
Redroaster
Lala Salama Decaf
Redroaster
£12.50
r.p. 250g
£10.00 / 200g
Origin
:
  • Ethiopia
Variety
:
  • Arabica
  • Typica
  • Ethiopia / Sudan Assesion
Process
:
  • Decaf
  • Natural, Sugarcane (E.A.)
Roast
:
  • Light
  • Omni
Flavour
:
  • Chocolate
  • Caramelized
  • Sweet
  • Floral
  • Pineapple
  • Musty/Earthy
Bailies Coffee
Ethiopia Wasa Natural Microlot
Bailies Coffee
£16.25
r.p. 250g
£16.25 / 250g
Origin
:
  • Ethiopia
Variety
:
  • Robiaceae Coffea
Process
:
  • Natural
Roast
:
  • Filter
Flavour
:
  • Floral
  • Strawberry
  • Other Fruit
Fortitude
Corozal
Fortitude
£12.50
r.p. 250g
£12.50 / 250g
Origin
:
  • Colombia
Variety
:
  • Colombia
Process
:
  • Honey
Flavour
:
  • Molasses
  • Honey
  • Sweet
  • Floral
  • Apple
  • Citrus Fruit
Anvil
Anvil 3 ** Two Star Great Taste Award Winning Coffee Beans
Anvil
£8.74
r.p. 250g
£12.24 / 350g
Origin
:
  • Brazil
  • Rwanda
Variety
:
  • Topázio
  • Red Bourbon
Process
:
  • Honey
Roast
:
  • Espresso
Flavour
:
  • Chocolate
  • Molasses
  • Caramelized
  • Honey
  • Floral
  • Apple
  • Pear
  • Citrus Fruit
  • Fruity
Tin Donkey
Colombia Decaf Atunkaa Washed
Tin Donkey
£10.80
r.p. 250g
£10.80 / 250g
Origin
:
  • Colombia
Variety
:
  • Robiaceae Coffea
Process
:
  • Decaf
  • Washed, Sugarcane (E.A.)
Roast
:
  • Espresso
Score
:
  • 85.0
Flavour
:
  • Nutty
  • Chocolate
  • Caramelized
  • Vanilla
  • Sweet
  • Floral
  • Blackberry
  • Dried Fruit
  • Cherry
  • Apple
  • Orange
  • Sour
  • Whiskey
  • Fermented
  • Overripe
  • Fresh
Anvil
Anvil 1 *** Three Star Great Taste Award Winner
Anvil
£8.71
r.p. 250g
£12.19 / 350g
Origin
:
  • Ethiopia
  • Papua New Guinea
Variety
:
  • Ethiopia / Sudan Assesion
Flavour
:
  • Vanilla
  • Floral
  • Floral
  • Lime
  • Citrus Fruit
  • Fruity
Glen Lyon
Glen Lyon
£8.95
r.p. 250g
£8.95 / 250g
Origin
:
  • Brazil
Variety
:
  • Arara
Process
:
  • Natural
Roast
:
  • Filter
Flavour
:
  • Nutty
  • Molasses
  • Caramelized
  • Vanilla
  • Sweet
  • Floral
  • Raisin
  • Dried Fruit
  • Lime
  • Citrus Fruit
  • Herb-like
  • Medicinal
Glen Lyon
Glen Lyon
£11.25
r.p. 250g
£11.25 / 250g
Origin
:
  • Bolivia
Variety
:
  • Yellow Caturra
  • Red Caturra
Process
:
  • Washed
Roast
:
  • Extra Dark
  • Filter
Flavour
:
  • Nutmeg
  • Chocolate
  • Dark Chocolate
  • Sweet
  • Floral
  • Raisin
  • Dried Fruit
  • Other Fruit
  • Fruity
Triple Co Roast
Papua New Guinea - Elimbari
Triple Co Roast
£11.60
r.p. 250g
£11.60 / 250g
Origin
:
  • Papua New Guinea
Variety
:
  • Bourbon
  • Typica
  • Arusha
Process
:
  • Washed
Flavour
:
  • Sweet
  • Floral
  • Other Fruit
The Norfolk Coffee
Sitio Cafundo
The Norfolk Coffee
£9.50
r.p. 250g
£9.50 / 250g
Flavour
:
  • Spices
  • Nutty
  • Chocolate
  • Dark Chocolate
  • Cocoa
  • Molasses
  • Maple Syrup
  • Caramelized
  • Brown Sugar
  • Vanilla
  • Sweet
  • Jasmine
  • Blackberry
  • Blueberry
  • Strawberry
  • Berry
  • Raisin
  • Dried Fruit
  • Cherry
  • Apple
  • Peach
  • Pear
  • Other Fruit
  • Lemon
Obadiah
Nossa Senhora De Fatima
Obadiah
£31.67
r.p. 250g
£19.00 / 150g
Origin
:
  • Brazil
Variety
:
  • Red Catuai
  • Yellow Catuai
Process
:
  • Natural
Roast
:
  • Omni
Flavour
:
  • Floral
  • Blackberry
  • Orange
Glen Lyon
Glen Lyon
£10.95
r.p. 250g
£10.95 / 250g
Origin
:
  • Ethiopia
Variety
:
  • Gimma
  • Kaffa
  • Robiaceae Coffea
Process
:
  • Washed
Roast
:
  • Filter
Flavour
:
  • Vanilla
  • Sweet
  • Jasmine
  • Floral
  • Berry
  • Raisin
  • Dried Fruit
  • Peach
  • Orange
Echelon
Nicaragua - Agua Sarca
Echelon
£15.00
r.p. 250g
£15.00 / 250g
Origin
:
  • Nicaragua
Variety
:
  • Maracaturra
Process
:
  • Washed
Flavour
:
  • Caramelized
  • Brown Sugar
  • Floral
  • Floral
  • Cherry
Carvetii
La Plata
Carvetii
£11.00
r.p. 250g
£11.00 / 250g
Origin
:
  • Colombia
Variety
:
  • Colombia
  • Kaffa
Process
:
  • Honey
Roast
:
  • Filter
Flavour
:
  • Honey
  • Sweet
  • Floral
  • Floral
  • Peach
River
Blossom Blend
River
£10.50
r.p. 250g
£10.50 / 250g
Origin
:
  • Ethiopia
  • Brazil
  • Peru
Variety
:
  • Ethiopia / Sudan Assesion
Process
:
  • Washed
Roast
:
  • Medium
Flavour
:
  • Nutty
  • Caramelized
  • Honey
  • Sweet
  • Floral
  • Floral
  • Other Fruit
Weanie Beans
Colombia, Las Piedras
Weanie Beans
£13.95
r.p. 250g
£13.95 / 250g
Origin
:
  • Colombia
Variety
:
  • Bourbon
  • Castillo
  • Colombia
  • Gesha / Abyssinia
Process
:
  • Washed
Flavour
:
  • Sweet
  • Floral
  • Apple
  • Lime
  • Fruity
Crankhouse Coffee
Monkaaba Sidra
Crankhouse Coffee
£16.50
r.p. 250g
£16.50 / 250g
Flavour
:
  • Floral
  • Grape
  • Peach
Beanberry
Ethiopia Guji Kayon Mountain - Organic
Beanberry
£16.00
r.p. 250g
£16.00 / 250g
Origin
:
  • Ethiopia
Variety
:
  • Ethiopia / Sudan Assesion
Process
:
  • Washed
Flavour
:
  • Sweet
  • Jasmine
  • Peach
  • Citrus Fruit
  • Winey
Hermanos
Don Daniel
Hermanos
£26.00
r.p. 250g
£26.00 / 250g
Origin
:
  • Colombia
Variety
:
  • Red Bourbon
Process
:
  • Washed
Roast
:
  • Medium Light
  • Omni
Flavour
:
  • Honey
  • Rose
  • Pomegranate
  • Peach
The Bean Shop
Nicaragua Las Morenitas
The Bean Shop
£9.50
r.p. 250g
£9.50 / 250g
Origin
:
  • Nicaragua
Variety
:
  • Marsellesa
  • Catuai
  • Caturra
Process
:
  • Honey
Roast
:
  • Green
Flavour
:
  • Chocolate
  • Brown Sugar
  • Sweet
  • Floral
  • Pineapple
  • Pear
  • Cardboard
Glen Lyon
Glen Lyon
£12.75
r.p. 250g
£12.75 / 250g
Origin
:
  • Peru
Variety
:
  • Gesha / Abyssinia
Process
:
  • Washed
Roast
:
  • Filter
Flavour
:
  • Vanilla
  • Sweet
  • Floral
  • Floral
  • Raisin
  • Dried Fruit
  • Apple
  • Orange
  • Fruity
Red Bank
Heza
Red Bank
£12.00
r.p. 250g
£12.00 / 250g
Flavour
:
  • Sweet
  • Floral
  • Grapefruit
  • Orange
Hermanos
Domingo'S Gesha
Hermanos
£38.00
r.p. 250g
£38.00 / 250g
Origin
:
  • Colombia
Variety
:
  • Gesha / Abyssinia
Process
:
  • Washed
Roast
:
  • Medium Light
  • Omni
Flavour
:
  • Honey
  • Vanilla
  • Black Tea
  • Jasmine
  • Floral
  • Peach
  • Lemon
Bailies Coffee
Ethiopia Hunkute Washed Single Origin
Bailies Coffee
£12.00
r.p. 250g
£12.00 / 250g
Origin
:
  • Ethiopia
Variety
:
  • Robiaceae Coffea
Process
:
  • Washed
Roast
:
  • Filter
Flavour
:
  • Sweet
  • Jasmine
  • Peach
  • Other Fruit
Due Fratelli
Timor
Due Fratelli
£9.36
r.p. 250g
£8.50 / 227g
Origin
:
  • Timor
Variety
:
  • Hybrido de Timor
Roast
:
  • Medium
  • Omni
Flavour
:
  • Spices
  • Chocolate
  • Floral
  • Floral
Kulture Coffee
Colombia Inza Racafe
Kulture Coffee
£16.25
r.p. 250g
£13.00 / 200g
Origin
:
  • Colombia
Variety
:
  • Bourbon
  • Castillo
  • Colombia
  • Caturra
Process
:
  • Washed
Roast
:
  • Filter
Flavour
:
  • Chocolate
  • Sweet
  • Floral
  • Blackberry
  • Raisin
  • Dried Fruit
  • Apple
  • Grapefruit
  • Citrus Fruit
  • Fruity
Foundry Coffee Roasters
Aponte 2026 - Colombia
Foundry Coffee Roasters
£14.50
r.p. 250g
£14.50 / 250g
Origin
:
  • Colombia
Variety
:
  • Colombia
Roast
:
  • Espresso
Flavour
:
  • Clove
  • Spices
  • Nutty/Cocoa
  • Molasses
  • Caramelized
  • Brown Sugar
  • Vanilla
  • Sweet
  • Floral
  • Floral
  • Grape
  • Apple
  • Citrus Fruit
  • Fruity
Workshop Coffee
La Colorada Gesha
Workshop Coffee
£18.50
r.p. 250g
£18.50 / 250g
Origin
:
  • Colombia
Variety
:
  • Gesha / Abyssinia
Process
:
  • Honey
Roast
:
  • Omni
Flavour
:
  • Sweet
  • Floral
  • Floral
  • Cherry
  • Lemon
Glen Lyon
Glen Lyon
£9.50
r.p. 250g
£9.50 / 250g
Origin
:
  • Timor
  • Indonesia
Variety
:
  • Typica
  • Hybrido de Timor
Process
:
  • Washed
Roast
:
  • Omni
Flavour
:
  • Dark Chocolate
  • Sweet
  • Floral
  • Floral
  • Raspberry
  • Berry
  • Raisin
  • Dried Fruit
Campbell & Syme
Karatina Ab, Kenya
Campbell & Syme
£15.00
r.p. 250g
£15.00 / 250g
Origin
:
  • Kenya
Process
:
  • Washed
Flavour
:
  • Black Tea
  • Berry
  • Grape
  • Fruity
  • Sour Aromatics
  • Fresh
Full Spectrum Coffee
Ethiopia - Banko Gotiti
Full Spectrum Coffee
£14.00
r.p. 250g
£14.00 / 250g
Origin
:
  • Ethiopia
Variety
:
  • Ethiopia / Sudan Assesion
  • Robiaceae Coffea
Process
:
  • Washed
Roast
:
  • Omni
Flavour
:
  • Chocolate
  • Sweet
  • Jasmine
  • Other Fruit
Yellow Bourbon
Guatemala Peña Roja Washed Process
Yellow Bourbon
£10.00
r.p. 250g
£10.00 / 250g
Origin
:
  • Guatemala
Variety
:
  • Bourbon
  • Marsellesa
  • Catuai
  • Caturra
  • San Ramon
Process
:
  • Washed
Flavour
:
  • Nutmeg
  • Molasses
  • Caramelized
  • Sweet Aromatic
  • Sweet
  • Floral
  • Dried Fruit
  • Peach
Ristretto
Finca El Tambor, Guatemala
Ristretto
£12.50
r.p. 250g
£12.50 / 250g
Origin
:
  • Guatemala
Variety
:
  • Robiaceae Coffea
Flavour
:
  • Floral
Glen Lyon
Glen Lyon
£13.00
r.p. 250g
£13.00 / 250g
Origin
:
  • Ethiopia
  • Guatemala
Variety
:
  • Bourbon
  • Gimma
  • Agaro
  • Catuai
  • Typica
  • Ethiopia / Sudan Assesion
  • Robiaceae Coffea
Process
:
  • Washed
Roast
:
  • Filter
Flavour
:
  • Sweet
  • Floral
  • Floral
  • Raisin
  • Dried Fruit
Echelon
Ethiopia - Eva Gotiti
Echelon
£14.00
r.p. 250g
£14.00 / 250g
Origin
:
  • Ethiopia
Variety
:
  • Ethiopia / Sudan Assesion
  • Robiaceae Coffea
Process
:
  • Washed
Flavour
:
  • Jasmine
  • Strawberry
  • Orange
Crude
Uganda - Bukonzo Dream Natural (single Origin)
Crude
£12.50
r.p. 250g
£12.50 / 250g
Origin
:
  • Uganda
Variety
:
  • SL-14
  • SL-28
Process
:
  • Natural
Roast
:
  • Omni
Flavour
:
  • Almond
  • Floral
  • Floral
  • Strawberry
Welsh Coffee
Columbia Inza Cauca
Welsh Coffee
£9.50
r.p. 250g
£9.50 / 250g
Origin
:
  • Colombia
Variety
:
  • Castillo
  • Caturra
Process
:
  • Washed
Flavour
:
  • Brown Sugar
  • Sweet
  • Floral
  • Berry
  • Cherry
  • Fruity
Iron & Fire
Mombasa Twilight Speciality Blend
Iron & Fire
£10.40
r.p. 250g
£9.15 / 220g
Origin
:
  • Kenya
Roast
:
  • Omni
Flavour
:
  • Roasted
  • Chocolate
  • Nutty/Cocoa
  • Molasses
  • Caramelized
  • Sweet
  • Floral
  • Floral
  • Blackberry
  • Berry
  • Dried Fruit
  • Fruity
  • Whiskey
The Missing Bean
Kenya - Gloria Anaerobic - Direct Trade
The Missing Bean
£15.95
r.p. 250g
£15.95 / 250g
Origin
:
  • Kenya
Variety
:
  • Batian
  • Ruiru 11
  • SL-28
Process
:
  • Natural, Anaerobic or Macerated
Roast
:
  • Filter
Flavour
:
  • Rose
  • Pineapple
  • Grape
  • Pear
Hope Espresso
Brazil Sun Dried Natural
Hope Espresso
£11.25
r.p. 250g
£4.50 / 100g
Origin
:
  • Brazil
Variety
:
  • Red Catuai
Process
:
  • Natural
Roast
:
  • Espresso
Flavour
:
  • Hazelnut
  • Chocolate
  • Nutty/Cocoa
  • Caramelized
  • Sweet
  • Floral
Edgcumbes
Mexico - Decaf Mountain Water
Edgcumbes
£11.55
r.p. 250g
£11.55 / 250g
Origin
:
  • Mexico
Variety
:
  • Bourbon
  • Catuai
  • Typica
  • Caturra
Process
:
  • Decaf
  • Washed, Mountain Water
Roast
:
  • Medium
Flavour
:
  • Chocolate
  • Vanilla
  • Floral
  • Floral
  • Lemon
Littlestone
Single Origin Specialty Kenya Coffee
Littlestone
£6.75
r.p. 250g
£6.75 / 250g
Origin
:
  • Kenya
Variety
:
  • Arabica
Flavour
:
  • Cinnamon
  • Sweet
  • Floral
  • Floral
  • Berry
  • Cherry
  • Citrus Fruit
  • Fruity
  • Winey
  • Overripe
Due Fratelli
La Scala
Due Fratelli
£7.71
r.p. 250g
£7.00 / 227g
Variety
:
  • Arabica
Roast
:
  • Medium
  • Omni
Flavour
:
  • Chocolate
  • Caramelized
  • Vanilla
  • Floral
  • Citrus Fruit
  • Fruity
The Proper Coffee Co
Organic House Blend
The Proper Coffee Co
£20.00
r.p. 250g
£12.00 / 150g
Origin
:
  • Ethiopia
  • Colombia
Variety
:
  • Ethiopia / Sudan Assesion
Process
:
  • Natural
Roast
:
  • Medium
  • Espresso
Flavour
:
  • Sweet
  • Floral
  • Floral
  • Berry
  • Citrus Fruit
  • Fruity
Inverness Coffee Roasting Co.
Midnight Flyer - Uganda Coffee
Inverness Coffee Roasting Co.
£7.50
r.p. 250g
£7.50 / 250g
Origin
:
  • Uganda
Process
:
  • Washed
Roast
:
  • Medium
Flavour
:
  • Cocoa
  • Honey
  • Black Tea
  • Citrus Fruit
Beanberry
Peru Cajamarca La Mandarina By Irene Herrera - Organic
Beanberry
£18.00
r.p. 250g
£18.00 / 250g
Origin
:
  • Colombia
  • Peru
Variety
:
  • Bourbon
  • Caturra
Process
:
  • Honey
Roast
:
  • Filter
Flavour
:
  • Honey
  • Vanilla
  • Sweet
  • Floral
  • Dried Fruit
  • Orange
Coffee Real
Alto San Juan
Coffee Real
£8.10
r.p. 250g
£8.10 / 250g
Origin
:
  • Costa Rica
Variety
:
  • Catuai
  • Caturra
Process
:
  • Washed
Flavour
:
  • Chocolate
  • Nutty/Cocoa
  • Caramelized
  • Vanilla
  • Sweet
  • Floral
  • Floral
Faodail Roastery
Sidama Buncho G1 - Ethiopia
Faodail Roastery
£13.50
r.p. 250g
£13.50 / 250g
Origin
:
  • Ethiopia
Variety
:
  • JARC 74158
  • Kaffa
Process
:
  • Washed
Flavour
:
  • Spices
  • Honey
  • Sweet
  • Floral
  • Other Fruit
  • Lemon
  • Citrus Fruit
Unorthodox
Dee Calf
Unorthodox
£10.50
r.p. 250g
£10.50 / 250g
Origin
:
  • Colombia
Variety
:
  • Castillo
  • Colombia
  • Caturra
Process
:
  • Decaf
  • Washed, Sugarcane (E.A.)
Flavour
:
  • Malt
  • Nutty
  • Brown Sugar
  • Sweet
  • Floral
  • Orange
Devon Coffee Company
Gumdrop Organic Blend
Devon Coffee Company
£10.78
r.p. 250g
£9.70 / 225g
Origin
:
  • Ethiopia
  • Peru
Variety
:
  • Ethiopia / Sudan Assesion
Process
:
  • Washed
Flavour
:
  • Sweet
  • Floral
  • Floral
  • Fruity
Mr Eion
Indian Tiger Paws
Mr Eion
£10.50
r.p. 250g
£10.50 / 250g
Origin
:
  • India
Variety
:
  • Arabica
  • Robusta
Roast
:
  • Espresso
Flavour
:
  • Spices
  • Floral
  • Apple
  • Citrus Fruit
Crankhouse Coffee
Kilimbi Inoculated Washed
Crankhouse Coffee
£14.00
r.p. 250g
£14.00 / 250g
Flavour
:
  • Dark Chocolate
  • Floral
  • Orange
Curve
Feature Filter | Acc Pink Bourbon | Colombia
Curve
£14.00
r.p. 250g
£14.00 / 250g
Origin
:
  • Colombia
Variety
:
  • Pink Bourbon
Process
:
  • Honey
Roast
:
  • Filter
Flavour
:
  • Honey
  • Rose
  • Berry
  • Grape
  • Pear
  • Fruity
Glen Lyon
Glen Lyon
£8.95
r.p. 250g
£8.95 / 250g
Origin
:
  • Colombia
Variety
:
  • Castillo
  • Colombia
  • Caturra
Process
:
  • Washed
Roast
:
  • Filter
Flavour
:
  • Caramelized
  • Brown Sugar
  • Vanilla
  • Sweet
  • Floral
  • Raisin
  • Dried Fruit
  • Peach
  • Fruity
Winchester Coffee Roasters
Synergy House Blend Coffee
Winchester Coffee Roasters
£7.50
r.p. 250g
£7.50 / 250g
Origin
:
  • Brazil
  • Colombia
  • Indonesia
  • Guatemala
Variety
:
  • Colombia
Roast
:
  • Medium
  • Omni
Flavour
:
  • Floral
Stirling Coffee
Colombian
Stirling Coffee
£11.86
r.p. 250g
£9.49 / 200g
Origin
:
  • Colombia
Variety
:
  • Colombia
Process
:
  • Washed
Roast
:
  • Espresso
Flavour
:
  • Floral
  • Fruity
Unorthodox
Ultimate Stoater
Unorthodox
£15.00
r.p. 250g
£15.00 / 250g
Origin
:
  • Brazil
Variety
:
  • Arabica
Process
:
  • Natural
Flavour
:
  • Roasted
  • Honey
  • Vanilla
  • Sweet
  • Floral
  • Berry
  • Raisin
Page 4 of 6
Page 4 of 6

Big thanks to people on coffeeforums.co.uk for their ideas, encouragement and criticism. Coffee Forums UK is the UK's premier coffee forum with more than 22000, mainly UK based, members.

Coffee Subscriptions(details):

  • Batch Coffee - 10% off any coffee box (use code BATCHDIFF at checkout)
  • RISE - £5 off subscription (use code RISEDIFF at checkout)
  • Pact Coffee - £5 off your first specialty coffee beans (use code COFFEEDIFF at checkout)
  • Dog and Hat - subscription service, offering specialty coffee from dozens of roasters
  • GUSTATORY Coffee Box Subscriptions - 10% off your first 3 subscription months (use code 10FOR3 at checkout)
  • Beans Coffee Club - £5 off coffee subscription, tailored to your taste (use code REFF9WR4CHZX9 at checkout)
  • Craft Coffee Club - Box of specialty coffee and treats, subscription service working with charities.
  • Coffee Friend - Shop for all coffee related items and appliances (frequent discounts)

update | ©2016-2026 Coffee Diff, Manchester, UK | info@coffeediff.co.uk